5 najważniejszych problemów zdrowotnych związanych z pracą w biurze i jak ich unikać

Może Ci się wydawać, że praca w biurze nie przynosi żadnych negatywnych skutków, ale jeśli przyjrzysz się powszechnym dolegliwościom zdrowotnym wynikającym z długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, być może zmienisz swoją ocenę sytuacji!

Istnieje wiele problemów zdrowotnych związanych z pracą w biurze, a niektórym z nich można całkowicie zapobiec! Wszystko sprowadza się do poznania ryzyka związanego z wyborem pracy, która jest uważana za siedzącą (chociaż Twój umysł jest daleki od siedzenia!) i zrozumienia, jak je ograniczyć. Nie chcemy, aby praca biurowa była postrzegana jako ryzykowna, ale nic nie jest wolne od możliwych problemów!

Długotrwałe siedzenie na krześle biurowym może powodować zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. To prawda. Wstawanie i poruszanie się od czasu do czasu, na przykład korzystanie ze stojących stołów jako przerwy, znacznie zmniejsza to ryzyko. Oczywiście regularne ćwiczenia fizyczne z dala od biurka to także dobra rzecz!

A zatem, jakie jest 5 najważniejszych problemów zdrowotnych związanych z pracą w biurze i co można z nimi zrobić?

Ból dolnej części pleców

Jedną z najczęstszych dolegliwości biurowych jest ból dolnej części pleców, a wszystko sprowadza się do zbyt długiego siedzenia przy biurku i nieprawidłowej postawy ciała. Ergonomiczne krzesło to świetny sposób na walkę z bólem dolnej części pleców ponieważ można je dostosować do własnych potrzeb i zapewnić sobie wygodę i wsparcie przez cały dzień. Przewlekły ból dolnej części pleców, jeśli nie będzie się nasilał, może stać się prawdziwym wyrokiem na całe życie.

Ból szyi

Czy przez długi czas pracujesz przy laptopie? Jeśli tak, to narażasz się na przewlekły ból szyi, po prostu ponieważ zbyt długo patrzysz w dół. Sam ciężar głowy ciągnie za kark, powodując stres i dyskomfort. W takim przypadku warto zdecydować się na podstawkę pod laptopa, która podnosi laptop na wysokość oczu i pozwala wygodnie pisać, tak jak na zwykłym komputerze stacjonarnym.

Bóle głowy

Jeśli zauważysz, że regularnie dokuczają Ci bóle głowy, najpierw skonsultuj się z lekarzem i zbadaj wzrok. Jeśli oba te czynniki są w porządku, prawdopodobnie przyczyną jest jasność ekranu lub oświetlenie nad głową. Porozmawiaj z przełożonym o swoich bólach głowy i poproś go, aby sprawdził, jakie jest stosowane oświetlenie. Może to być również odblask od okna, któremu można łatwo zaradzić, regulując jasność ekranu lub inwestując w filtr ekranowy.

Rwa kulszowa

Innym problemem wynikającym ze zbyt długiego siedzenia w niewłaściwej pozycji jest rwa kulszowa. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, która może być bardzo przykra dla każdego, kto na nią cierpi. Może ona również utrzymywać się podczas przerwy w pracy przy biurku, zakłócając życie domowe. Rwa kulszowa występuje zasadniczo wtedy, gdy dochodzi do ucisku na nerw kulszowy, co może powodować ból w tej okolicy, który rozchodzi się w dół nogi. Również w tym przypadku należy przyjrzeć się swojej pozycji siedzącej i upewnić się, że jest ona prawidłowa, a jednocześnie zadbać o regularne wstawanie i chodzenie.

Powtarzające się urazy odkształcenia (RSI)

RSI jest powodowane przez powtarzające się powtarzających się czynności, które powodują obrzęk i dyskomfort w dłoniach i nadgarstkach. Wynika to z niewystarczającej ilości przerw w pracy, dlatego należy zapewnić sobie regularne przerwy i spróbować ćwiczeń rozciągających ręce. Należy również sprawdzić, czy prawidłowo piszemy na klawiaturze, np. czy nadgarstki znajdują się we właściwej pozycji, i rozważyć zainwestowanie w podpórkę pod nadgarstki podpórkę pod nadgarstki.

Pięciu powyższych dolegliwości biurowych można łatwo uniknąć, będąc świadomym ich przyczyn i rozwiązując problem u źródła. Większość ludzi myśli, że ergonomiczne krzesła są jedynym rozwiązaniem dla biur, ale tak nie jest. Krzesło biurowe z siatkowym oparciem może być równie pomocne przez krótki czas, pod warunkiem, że zainwestujesz w produkt wysokiej jakości. Można również rozważyć aktywne metody pracy, takie jak siedzenie i stanie, aby zapewnić swojemu ciału trening podczas pracy od 9 do 5.

Zobacz również