Jaki jest najlepszy sposób na przekazanie informacji zwrotnej introwertykowi?

Każdy z nas ma swoją własną, odrębną osobowość. Wiadomo jednak, że istnieją trzy główne rodzaje osobowości, do których się zaliczamy - ekstrawertycy, introwertycy i ambiwerycy.

Może się to wydawać niedorzeczne, że cała światowa populacja zalicza się do trzech kategorii i oczywiście od czasu do czasu każda osoba wykazuje cechy każdej z tych trzech głównych grup. Jednak ogólnie rzecz biorąc, mamy tendencję do zaliczania się do jednej kategorii.

Którym typem jesteś?

Introwertycy są czasem źle przedstawiani. Często uważa się, że są nieśmiali, cisi i stanowią grupę wallflowers. Ten opis nie mógłby być dalszy od prawdy.

Introwertycy są cisi, owszem, ale to nie znaczy, że koniecznie są nieśmiali. Istnieją introwertycy, którzy są nieśmiali, ale to nie kategoryzuje wszystkich, którzy wpada do tej grupy. Jeśli masz introwertyka we współczesnym biurze, oznacza to, że masz pracownika, który jest kreatywny, przemyślany, bardzo dobry w słuchaniu i kogoś, kto może prowadzić w cichy i skuteczny sposób. Przywództwo nie zawsze musi być głośne! Najlepsi menedżerowie mogą być introwertykami, ekstrawertykami lub oczywiście mieszanką tych dwóch cech (ambiwalencja).

Sprawdź ten film, który mówi o sile introwertyka.

Głównym wyzwaniem dla menedżera jest wypracowanie sposobu na przekazanie pracownikowi skutecznej informacji zwrotnej, w zależności od typu jego osobowości. Na przykład, nieco inaczej udziela się informacji zwrotnej ekstrawertykowi, a inaczej introwertykowi. w porównaniu do introwertyka.

Jak więc należy udzielać informacji zwrotnej w miejscu pracy pracownikowi introwertycznemu?

Po pierwsze, nie jest dobrym pomysłem przywoływanie ich do mebli w sali konferencyjnej i nadawanie wszystkiemu niezwykle formalnego charakteru. To nie jest najlepszy sposób na przekazanie informacji zwrotnej komukolwiek, ponieważ natychmiast zaszczepia poczucie strachu i zastanawianie się, co zrobili źle! O wiele lepiej jest zapytać, czy mają chwilę i usiąść w kabinie biurowej lub przy swoim biurku.

Udzielając informacji zwrotnej introwertykowi pamiętaj, że ten typ osobowości bardzo dobrze słucha i przyjmie wszystko, co powiesz. Musisz jednak upewnić się, że przekazujesz informację zwrotną w sposób jasny i że mówisz dokładnie to, co masz na myśli. Nie bądź zbyt głośny lub konfrontacyjny i upewnij się, że rozmowa jest dwukierunkowa Mówisz to, co chcesz powiedzieć i pozwalasz im na zadawanie pytań. Introwertycy są z natury ciekawi, więc prawdopodobnie będą mieli jedno lub dwa pytania, aby wyjaśnić, o co ich prosisz.

Pamiętaj, aby odkrywać pomysły ze swoim introwertycznym pracownikiem. Introwertycy są bardzo kreatywni i może się okazać, że mają świetny pomysł na wykonanie zadania, ale być może nie chcieli go poruszyć przy stole zarządu na ostatnim spotkaniu zespołu.

Ekstrawertycy mogą czasami zagłuszyć introwertyków podczas spotkań i sesji współpracy, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, co słychać u introwertycznych pracowników i poprosić o ich wkład - introwertycy często wpadają na najlepsze pomysły!

Jeśli prosisz swojego pracownika o zmianę podejścia do jakiegoś zadania i dajesz mu informację zwrotną, jak może to zrobić, ponownie, bądź jasny w tym, o co prosisz. Introwertycy chłoną każde słowo słyszą i będą korzystać z tego, co mówisz, aby poprawić. Będąc jasne, można naprawdę uzyskać najlepsze z ich wydajności i informacje zwrotne, które dajesz okaże się pozytywny rozwój.

To, że introwertycy mają tendencję do bycia nieco cichszymi niż ekstrawertycy, nie oznacza, że nie mają pomysłów i nie oznacza to, że they're lacking in confidence. Jest to po prostu ich sposób na obserwację, przyswajanie tego, co się dzieje i działanie zgodnie z tym, co widzą i słyszą. Udzielając informacji zwrotnej we właściwy sposób, analizując z nimi pomysły i jasno wyrażając swoje intencje, wydobędziesz z pracownika to, co najlepsze.

Zobacz również