Mechanizmy, okucia i dodatki w segregatorach

Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem.

Ringi tych mechanizmów dostosowywane są do tego jak rozstawione są otwory w standardowych urządzeniach dziurkujących. Są one rozchylane i zamykane przy użyciu specjalnej dźwigni. Wpięte dokumenty przytrzymywane będą dociskaczem, który zakłada się na ringi. Najczęściej używane segregatory mają szerokość między 7,5 a 5 cm. W zależności od tego jaki będzie grzbiet można tam wkładać nawet 500 kartek papieru ksero.

Niektórzy producenci proponują nam specjalne segregatory, które określa się jako XXL i mają one większą szerokość oraz mieszczą nawet 15% więcej kartek niż te zwykłe. Najczęściej dźwigniowe segregatory mają pojedynczy mechanizm i dwa ringi. W takich segregatorach nakłada się kartki na prawe ringi. Przełożenie na drugą stronę będzie wymagało od nas zamknięcia dźwigni. Mamy niektóre segregatory, gdzie nakładać można kartki na prawe i lewe ringi. 

Ringowe mechanizmy

Najczęściej rozchyla się je palcami i mogą mieć kształt litery O oraz litery D. Dzięki temu, że jeden element ringu będzie prosty ma dochodzić do tego, że kartki będą miały wyrównane między sobą krawędzie, co sprawi, że estetycznie będą wyglądać nieco lepiej. Nowym rozwiązaniem będzie specjalny mechanizm Jopa, który ma jednak inny rozstaw dziurek i dlatego tego rozwiązania nie można stosować jeśli nie będzie się posiadało odpowiedniego dziurkacza, który ma dobrze rozstawione noże dziurkujące.

Mechanizmy dociskowe

zapięcie w segregatorze Mamy także rozwiązanie w formie zaciskowej, w ramach której kartki nie muszą być dziurkowane. Odpowiedni mechanizm je dociska i zatrzymuje przed wypadnięciem. Niektórzy zaliczają to raczej do skoroszytów, ale producent określa to jako segregator, dlatego tak można go traktować.

Okucia i zapięcia

Na pewno ułatwiają nam pracę z segregatorem oraz wpływają bezpośrednio na to, że pewne elementy metalowe będą również zabezpieczać go przed zbyt szybkim zniszczeniem. Dobrze będzie na to zwracać swoją uwagę i wybierać takie opcje, które praktycznie dobrze się sprawdzą i będą również wyglądać estetycznie.

Zobacz również