Jak stworzyć iluzję większej ilości naturalnego światła?

Nikt nie chce pracować w ciemnej przestrzeni biurowej. Ciemność nie tylko obniża nastrój i sprawia, że czujemy się słabo, ale także nie wpływa korzystnie na wydajność. Morale spada i wszystko wydaje się, no cóż, żałosne. Wpuszczenie większej ilości naturalnego światła do biura to najlepszy sposób na stworzenie bardziej przyjaznego otoczenia, a jest to o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli masz w swoim biurze duże okna, czas je wykorzystać! Jeśli masz biuro bez okien lub z małymi oknami, nie oznacza to, że nie możesz nadać swojemu biuru lekkiego i przestronnego wyglądu. Wystarczy tylko trochę efektywnego planowania przestrzeni i nieszablonowego myślenia.

Odpowiednie rozmieszczenie mebli

Dzięki otwarciu przestrzeni i zmniejszeniu liczby niepotrzebnych mebli w biurze, od razu zauważysz, że do wnętrza wpada więcej naturalnego światła. Upewnij się, że rozmieszczasz meble w taki sposób, aby każdy miał wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się i aby nikt nie musiał chodzić bokiem, aby przejść obok konkretnej przestrzeni. Mniej mebli nie oznacza mniejszej efektywności, chodzi o to, aby wybrać odpowiednie elementy do danego środowiska. Modułowe meble biurowe to świetny, nowoczesny sposób na stworzenie większej przestrzeni w biurze.

Używaj powierzchni odbijających światło

Powierzchnie, które odbijają światło, są idealne do stworzenia iluzji większej ilości naturalnego światła. Na przykład, szklane biurka wyglądają supernowocześnie, ale również odbijają światło. Dzięki temu cała przestrzeń biurowa wygląda jaśniej. Możesz również pomyśleć o wyborze lusteri białych mebli biurowych, ponieważ one również odbijają naturalne światło wpadające do pomieszczenia i tworzą iluzję większej przestrzeni i jaśniejszego nastroju.

Trzymaj się minimalistycznych wzorów

Minimalne projekty biurowe nie tylko wyglądają elegancko i nowocześnie, ale także pozwalają na wpuszczenie większej ilości naturalnego światła do wnętrza biura. Możesz rozejrzeć się za nowymi, eleganckimi biurkami biurowymi lub rozważyć opcję hot desking, która zapewnia bardziej płynne środowisko pracy i ogólnie jaśniejszy nastrój. Czasami nie chodzi o rzeczywisty efekt wizualny światła, ale o efekt psychologiczny.

Ściany powinny być utrzymane w jasnych kolorach

Unikaj ciemnych kolorów, ponieważ optycznie pomniejszają one biuro i sprawiają, że wydaje się ono bardziej zamknięte niż jest w rzeczywistości. Tworząc iluzję naturalnego światła, tworzysz jednocześnie iluzję przestrzeni. Jasne kolory, takie jak błękit i zieleń, nie tylko podnoszą morale, ponieważ wiadomo, że te kolory pozytywnie wpływają na nastrój, ale także odbijają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się jaśniejsza.

Unikaj zagraconych biurek i szafek

Jeśli pozbędziesz się bałaganu, do Twojego biura wpadnie więcej naturalnego światła. Wspomnieliśmy o minimalnych projektach mebli biurowych, ale minimalizm to także sposób, w jaki powinieneś myśleć o całej przestrzeni. Jeśli coś nie służy celowi, nie jest Ci potrzebne! Zachęcaj także pracowników do utrzymywania porządku na biurkach, ponieważ to znacznie rozjaśni przestrzeń i zwiększy produktywność.

Upewnij się, że sztuczne światło nie jest zbyt ostre

Prawdopodobnie każde biuro ma w ciągu dnia jakieś sztuczne oświetlenie, ale należy się upewnić, że nie ma ono szkodliwego wpływu na pracę. Jeśli sztuczne oświetlenie jest ostre, sprawia, że pomieszczenie wygląda fałszywie, np. ma żółty odcień. Nie wygląda to naturalnie i w rzeczywistości przyćmiewa naturalne światło, które próbuje się przebić. Postaw na miękkie oświetlenie.

Jaśniejsze kolory podłóg

No dobrze, jasne podłogi mogą wymagać więcej sprzątania, ale jeśli chcesz, by odbijały światło, musisz zacząć od dołu i pracować w górę! Mając na podłodze biały, kremowy lub jaśniejszy odcień beżu, stwarzasz precedens dla lżejszego odczucia w przestrzeni. Dywany mogą również przyciemnić pokój, więc pomyśl o podłodze laminowanej. Jest ona również o wiele łatwiejsza do czyszczenia.

To tylko kilka sposobów na stworzenie iluzji większej ilości naturalnego światła w przestrzeni biurowej, a co za tym idzie, również na stworzenie iluzji większej przestrzeni. Jeśli Twoje biuro potrzebuje szybkiego wzrostu wydajności, prosta modernizacja biura jest z pewnością dobrym rozwiązaniem.

Zobacz również